معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > ترامپ موجب انزوای آمریکا شده است.


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر ایران با خبرگزاری آندس:

ترامپ موجب انزوای آمریکا شده است.

کیتو، 23 اکتبر (خبرگزاری آندس)- آقای سعادت آقاجانی، سفیر ایران در اکوادور اعلام کرد که با هدف تقویت پیوندهای تجاری و نزدیک کردن بخش های اقتصادی دو کشور به یکدیگر، قرار است در سال 2018 دو کنفرانس تجاری و کسب و کار در کیتو و تهران برگزار شود.

آقای آقاجانی در مصاحبه خود با خبرگزاری آندس عنوان نمود که از زمان آغاز به کار در اکوادور، برنامه دولت آقای رئیس جمهور لنین مورنو تحسین وی را برانگیخته، وی همچنین لزوم تقویت روابط با کشورهای آمریکای لاتین را مورد تاکید قرار داد.

همچنین به نقطه نظر کشورش در خصوص عکس العمل های اخیر بین المللی در ارتباط با توافق هسته ای ایران که در سال 2015 با قدرت های بزرگ به امضا رسیده اشاره کرد.

موضع کشور شما در خصوص اظهارات دولت آمریکا نسبت به خروج یا عدم تائید توافق هسته با ایران چیست؟

اظهارات آقای (دونالد) ترامپ را می بایست از چند منظر بررسی کنیم، او فقط به توافق هسته ای ایران حمله نکرده، به اعتقاد من ترامپ با این اظهاراتش به چهار جنبه حمله کرده است، اول، تلاش برای ایجاد یک نظم جدید جهانی بر پایه زورگویی یکجانبه، و این خطری بزرگی برای صلح و امنیت جهانی است، وی بیش از هر چیزی به صلح و امنیت بین المللی حمله کرده است؛ جنبه دوم این موضوع، کاهش اعتبار آمریکا در سطح جهانی می باشد، خروج یکجانبه از توافقات بین المللی باعث از بین رفتن اعتبار دولت و کشور آمریکا می گردد، ترامپ با این مواضع نشان داده که علاوه بر غیرقابل پیش بینی بودن، باعث شده که آمریکا غیرقابل اعتماد شود و هیچ کشور دیگری انگیزه ای برای امضای توافق با آمریکا نداشته باشد.

جنبه سوم این است که اظهارات وی منجر به تضعیف تعهدات خلع سلاح و منع اشاعه می شود، اگر آمریکایی های این کار را بکنند باعث خواهند شد که پیمان های خلع سلاح اعتبار خود را از دست بدهند؛ و جنبه چهارم این است که اظهارات وی در سطح بین المللی مورد استقبال قرار نگرفت، و به جز (بنیامین) نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل)، رژیم سعودی و امارات متحده عربی، هیچ کشور یا دولت دیگری در دنیا از اظهارات ترامپ حمایت نکرده است و این اظهارات بیش از پیش باعث انزوای آمریکا گردید.

توافق هسته ای مورد حمایت کشورهایی مانند روسیه، چین و اتحادیه اروپا قرار گرفته است، شما فکر می کنید که آمریکا نهایتا منزوی خواهد شد؟

همانطور که می دانید تنها ساعاتی پس از اظهارات ترامپ، خانم (فدریکا) موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، در یک اعلامیه رسمی از توافق هسته ای حمایت کرد، و در فاصله کوتاهی خانم (ترزا) می، خانم (آنگلا) مرکل و آقای (امانوئل) ماکرون در یک بیانیه مشترک از توافق هسته ای حمایت کردند، و بسیاری از کشورها مانند ژاپن، چین، روسیه و ... نیز در بیانیه هایی رسمی از برجام حمایت و دفاع کردند. (...) هیچ مقامی در دنیا از اظهارات ترامپ حمایت نکرد، حتی در داخل آمریکا نیز شکاف بزرگی ایجاد شده و مخالفان زیادی در برابر اظهارات وی به وجود آمده اند.

آیا دولت ایران به تمام مقررات برجام عمل کرده است؟

همانطور که می دانید، یک قاضی و ناظر برای راستی آزمایی برجام وجود دارد که آژانس بین المللی انرژی هسته ای می باشد، بلافاصله پس از امضای برجام آژانس راستی آزمایی انجام داد و بعد از آن در هشت نوبت بازرسان آژانس پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام را راستی آزمایی و تائید کرده اند.

آقای آمانو (یوکیا آمانو)، مدیر کل آژانس، هشت گزارش در تائید پایبندی ایران به تعهداتش ارائه نموده، و حتی یک روز پس از اظهرات ترامپ مجددا آژانس پایبندی ایران به تمام تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای را تائید کرد و مورد تاکید قرار داد و همه کشورها بر اساس گزارشات آژانس پیبندی ایران به تعهداتش را تائید کرده اند، ولی متاسفانه طرف آمریکایی در موقعیت های مختلف تعهداتش در چارچوب برجام را نقض کرده است.

روابط بین ایران و اکوادور در یک سال گذشته در زمان مدیریت شما، چگونه پیش رفته است؟

روابط بین ایران و اکوادور دارای قدمت نسبتا زیادی می باشد، دو کشور روابط دیپلماتیک خود را در سال 1971 آغاز نمودند، ولی از 10 سال پیش سفارتخانه های دو کشور در تهران و کیتو مسقر شده اند و در طول این مدت بهترین روابط سیاسی را با اکوادور تجربه کرده ایم. در بسیاری از موضوعات سیاسی نقطه نظر مشترک داریم و این باعث شده که در سطح بین المللی همکاریهای خوبی داشته باشیم.

من ماموریتم را در اینجا با هدف توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، فناوری، علمی و دانشگاهی آغاز نمودم. طبق آمار و اطلاعات پرواکوادور (موسسه ترویج و توسعه صادرات و سرمایه گذاری اکوادور) ارقام تبادلات تجاری و اقتصادی ایران و اکوادور در یک سال و نیم گذشته به شکل چشمگیری افزایش یافته است. ایران و اکوادور اقتصادهای مکملی دارند، ما می توانیم مواد اولیه و محصولات کشاورزی اکوادور را خریداری نمائیم. و ایران نیز در منطقه خود یک کشور پیشرفته در حوزه های صنعتی، فناوری و تجاری می باشد. خوشبین هستم که در سالهای آتی پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه همکاریهای اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری داشته باشیم.

آیا سفارت اکوادور در تهران از لحاظ فعالیت های کنسولی کاملا فعال می باشد؟

اینجانب به عنوان سفیر ایران در اکوادور و آقای سفیر اکوادور در تهران به عنوان دو بال یک پرنده به شکل هماهنگ کار می کنیم و به خوبی در حال پیشرفت هستیم.

چالش های پیش روی شما برای تقویت روابط بین دو کشور کدام می باشد؟

چالش مهمی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم شناخت اندک بخش های اقتصادی دو کشور از یکدیگر می باشد، خوشبختانه در یک سال گذشته گام های خوبی برداشته شده و بیش از پیش بخش های اقتصادی و تجاری دو کشور با یکدیگر مرتبط شده اند و با تلاشهایی که در دست انجام داریم سال آینده می توانیم دو کنفرانس کسب و کار در تهران و کیتو برگزار نمائیم.

کار با دولت رئیس جمهور مورنو چگونه بوده است؟

زمانی که من به اکوادور آمدم در مرحله کارزار انتخاباتی بودند، و توانستم برنامه انتخاباتی آقای مورنو را با دقت بررسی کنم، جزئیات برنامه ای که آقای رئیس جمهور مورنو در روز تحلیف اعلام کرد را مطالعه کردم، او طرح بزرگ و برنامه قابل توجهی برای توسعه اکوادور پیش بینی نموده و برنامه اجتماعی ویژه ای دارد و همچنین برنامه توسعه اقتصادی خوبی را طراحی نموده است.

(دولت) وی در موضوع سیاست خارجی نیز نشانه های خوبی نشان داده، مواضع خوب اکوادور در منطقه و ابتکاراتش در سازمان های بین المللی بیش از پیش به بهبود موقعیت اکوادور در جامعه بین الملل کمک خواهد کرد. آقای روحانی رئیس جمهور کشور ما پس از تحلیف آقای مورنو پیام تبریکی برای ایشان ارسال و اراده و آمادگی کامل ایران برای همکاری با اکوادور در تمام زمینه ها را ابراز نمود؛ برای رئیس جمهور مورنو آرزوی موفقیت داریم.

روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین در چه وضعیتی قرار دارد؟

حقیقتا ایران از چندین دهه پیش تقویت روابط با آمریکای لاتین را در دستور کار خود قرار داده است، ما در حال حاضر در 11 کشور آمریکای لاتین سفارتخانه داریم، روابط اقتصادی روبه رشد و روابط خوبی با کشورهای منطقه داریم.

 

 

 

 

لینک منبع خبر: http://www.andes.info.ec/es/noticias/iran-aspira-fortalecer-lazos-comerciales-ecuador-dice-embajador-quito.html.


٠٢:٣٧ - 1396/08/04    /    شماره : ٤٨٢٧٣١    /    تعداد نمایش : ٤٠٩خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر