معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > دیدار معاون دبیر کل سازمان ملل با دکتر ظریف


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار معاون دبیر کل سازمان ملل با دکتر ظریف

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری که در راس هیاتی به تهران سفر کرده است، صبح یک‌شنبه با وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

 دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به پیشینه همکاری‌ها و تعاملات خوب ایران با سازمان ملل متحد در عرصه منطقه درباره امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری به مهاجران و آوارگان از جمله در دو کشور افغانستان و عراق، آمادگی کشورمان را برای توسعه، گسترش و تعمیق این همکاری‌ها اعلام کرد.

او با اشاره به اوضاع حساس و پیچیده در منطقه از جمله بحران جاری در سوریه، به تشریح تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای کمک به حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل سوریه و هم‌چنین کمک‌های انسان دوستانه کشورمان در ابعاد مختلف به مردم سوریه پرداخت.

وزیر امور خارجه با تاکید بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه بر حل و فصل آن از طریق سیاسی و مخالفت و محکومیت با هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر کس و در هر جا، از کارآمدی تلاش‌های دیپلماتیک در عبور از این مرحله حساس ابراز خرسندی کرد و ابراز امیدواری کرد سازمان ملل متحد به همراه دیگر کشورهای تاثیرگذار نقش موثر و سازنده و مستقل خود را برای پیگیری و موفقیت کامل این تلاش‌های سیاسی در راستای حل و فصل کامل این بحران و رفع تبعات انسانی آن بر زندگی مردم در منطقه ایفاء کند.

ظریف هم‌چنین با اشاره ظرفیت‌ها و تجارب خوب ایران برای مقابله با بلایای طبیعی در داخل و خارج از ایران، آمادگی کشورمان را برای تبادل و انتقال تجربیات و همکاری تنگاتنگ با دفتر سازمان ملل در تهران در این ارتباط اعلام کرد.

والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با ظریف، بر نقش مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه و به ویژه تقویت و گسترش بیش از پیش امور بشردوستانه و کاهش درد و رنج مردم در برخی از کشورهای منطقه از جمله سوریه از طریق تسهیل کمک‌رسانی به مردم این کشور تاکید کرد.

او هم‌چنین با اشاره به مذاکرات خوب و مفید خود در تهران، از ظرفیت‌ها و تجارب سازمان‌های مختلف کشورمان در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری در داخل ایران و در سطح منطقه تقدیر کرد و همکاری بیش از پیش بین دفتر سازمان ملل و این سازمان‌ها برای بهره‌گیری از تجارب ایران در این زمینه‌ها در عرصه منطقه‌یی و نیز در شبکه جهانی کمک‌های بشردوستانه را خواستار شد.

وی هم‌چنین با ابراز نگرانی از تداوم ناامنی در سوریه و تاثیر آن بر افزایش تعداد آوارگان و مهاجران، ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های کشورهای موثر از جمله ایران این بحران از راه‌های سیاسی حل و فصل شود و ثبات و امنیت به سوریه بازگردد.

 


١١:٢٣ - 1392/06/24    /    شماره : ٤٦٠    /    تعداد نمایش : ٩٢٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر