معرفی سفیر یا نمایندگی
ساختار سیاسی

 

بر اساس قانون اساسی اکوادور رییس جمهور، معاون رییس جمهور و نمایندگان کنگره این کشور برای یک دوره 4 ساله انتخاب می‌شوند

رییس جمهور می‌تواند دو دوره غیرمتوالی ریاست دولت اکوادور را دست گیرد، در حالی که نمایندگان کنگره اکوادور می‌توانند خود را پس از پایان دور اول نماینگی، مجددا کاندیدا کنند.

قوه مجریه اکوادور متشکل از 25 وزیر است. استانداران اعضای شورای شهر و شهرداران نیز مستقیما با رای مردم انتخاب می‌شوند.

کنگره اکوادور در تمام سال به جز مقاطعی در ماه‌های ژوئیه و دسامبر تشکیل جلسه می‌دهد. کنگره اکوادور همچنین دارای 69 کمیته 7 نفره است. قضات دادگاه عالی اکوادور نیز توسط نمایندگان کنگره انتخاب می‌شوند.

در 30 دسامبر سال 2007 مردم اکوادور به تشکیل مجلس قانون اساسی رای دادند که اکثر اعضای آن از حزب حاکم ائتلاف کشور(ALIANZA PAIS) به رهبری رافائل کورئا هستند.مجلس قانون اساسی اکوادور به منظور بازنگری در قانون اساسی این کشور تشکیل شده است.

 

اما از نظر تاریخی پس از مرگ اینکا هواینا کاپاک، امپراطوری اینکاها به دو بخش تقسیم شد. آتائوالپا بر منطقه شمالی به پایتختی کیتو حکومت کرد و حکومت مناطق جنوبی به پایتختی کاسکو نصیب هواسکار شد.

در سال 1530 نیز آتائوالپا، هواسکار را شکست داد و بخش جنوبی را نیز ضمیمه بخش شمالی امپراتوری اینکاها به پایتختی کیتو کرد.

اما یک سال بعد نیرو‌های اسپانیایی تحت فرماندهی فرانسیسکو پیسارو به قلمرو اینکاها، قلمرویی که اینک دوپاره شده و به واسطه جنگ‌های داخلی به ضعف نهاده بود، پاگذاشتند.

اسپانیایی‌ها قوای خود را در قلعه‌ای در کاخامارکا مستقر کردند و آتائوالپا را که خواستار وحدت امپراطوری اینکاها بود در پی نبرد کاخامارکا دستگیر کردند.

اسپانیایی‌ها سپس اعلام کردند که حاضرند در ازای دریافت غرامت آتائولپا را آزاد کنند. اینکاها برای آزادی آتائولپا یک اتاق مملو از طلا و اتاقی دیگر مملو از نقره به اسپانیایی‌ها تقدیم کردند، اما اسپانیایی‌ها که توسط اینکاها به محاصره درآمده بودند، آتائولپا را اعدام کردند.

در سال‌های اولیه حاکمیت اسپانیا در اکوادور جمعیت سرخپوست‌های در این منطقه به دلیل بیماری و کار برای زمینداران اسپانیایی رو به کاهش گذاشت. در سال 1563 کیتو به مرکز یکی از بخش‌های تحت حاکمیت اسپانیا بدل شد و تحت حاکمیت نایب السلطنه لیما درآمد. پس از آن نیز تحت حاکمیت نووا گرانادا قرار گرفت.

در سال 1820، گویاکیل اولین شهر در اکوادور بود که توانست از استعمار اسپانیا به استقلال برسد. در 24 مه 1822 (موسوم به انقلاب افتخار آمیز ماه مه) پس از شکست نیرو‌های اسپانیایی در برابر نیرو‌های فیلد مارشال انتونیو خوسه د سوکره در نبرد پیچینچا، در نزدیکی کیتو، سایر مناطق اکوادور نیز از اسپانیا به استقلال رسیدند.

اکوادور عضو سازمان ملل و تعداد زیادی از سازمان‌های منطقه‌ای نظیر گروه ریو، نظام اقتصادی آمریکای لاتین، سازمان انرژی آمریکای لاتین و معاهده آند، است.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر