معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > نتیجه دلخواه واشنگتن، تعریف تازه دولت آمریکا از دیپلماسی


  چاپ        ارسال به دوست

نتیجه دلخواه واشنگتن، تعریف تازه دولت آمریکا از دیپلماسی

به گزارش ایرنا، تعریف مرسوم و رسمی 'دیپلماسی' در فرهنگ سیاسی جاری میان تمام دولت های دنیا 'دانش ارتباط میان سیاستمداران و سران کشورهای جهان 'است. اما ظاهرا در فرهنگ دولت نوپای آمریکا، این واژه معنایی تازه بدست آورده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا عصر پنجشنبه هجدهم خرداد به وقت محلی با حضور در محل نشست خبری سخنگوی کاخ سفید در باره دیدار 12 ژوئن(سه شنبه 22 خرداد) سران آمریکا و کره شمالی به خبرنگاران گفت تنها زمانی به نتیجه قابل قبول خواهیم رسید که 'کره شمالی به طور کامل غیر اتمی' شود.

وزیرخارجه آمریکا تاکید کرد: رئیس جمهور ترامپ در یک توافق بد نمی ماند. اگر دیپلماسی در مسیر درستی حرکت نکند، میزان تحریم ها افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر'لیندسی گراهام' سناتور ارشد جمهوریخواه آمریکایی در این رابطه پیشنهاد کرده است در صورتی که مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ به نتیجه نرسد، حمله به کره شمالی در دستور کار قرار گیرد.

این سناتور ایالت کارولینای جنوبی افزوده است: البته دونالد ترامپ قصد ندارد تسلیم شود. بنابر این تنها دو گزینه خواهیم داشت: صلح یا جنگ.

چندین سناتور دمکرات در نامه ای به ترامپ درخواست کردند تا زمانی که کره شمالی زرادخانه هسته ای و موشکی خود را نابود نکرده باشد، تحریم های این کشور برداشته نشود.

گراهام گفته که از این رویکرد سناتورهای دمکرات حمایت می کند. در مقابل، او از دمکرات ها خواست تا در صورت لزوم، مجوز اقدام نظامی علیه کره شمالی را به ترامپ بدهند.

این سناتور ادامه داد: از همکاران دمکرات سوالی دارم. اگر دیپلماسی شکست بخورد، آیا از تلاش های من برای مجاز شمردن استفاده از نیروی نظامی حمایت می کنید تا به کره شمالی و چین بفهمانیم این بار مساله فرق می کند؟

گراهام گفت که به نظر نمی رسد به زودی نیاز باشد که از گزینه نظامی علیه پیونگ یانگ استفاده شود. وی اظهار داشت: بعد از حدود یک سال خواهیم فهمید که صحبت با کره شمالی نتیجه خواهد داد یا نه؟.

این مطلب در حالی بیان می شود ، برجام که یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماتیک عصر حاضر و پس از مذاکرات طولانی و فراز و نشیب های فراوان در سال 2015بدست آمد؛ توسط دونالد ترامپ توافقی احمقانه خوانده شد. وی که در دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری تهدید کرده بود در صورت دستیابی به بالاترین سمت دولتی در آمریکا به برجام پایان خواهد داد، در هجدهم اردیبهشت از توافق خارج شد.

کشورهای اروپایی برای برقرارماندن این توافق تلاش کردند. سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا و بدنبال آن دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با ترامپ در همین رابطه صورت گرفت اما بی نتیجه بود.

فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا هم بارها تاکید کرده است که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد. یکی از مهمترین استدلال های جریان میانه رو در آمریکا و همچنین دولت های اروپایی این بود که باید به توافق های چند جانبه احترام گذاشت. به اعتقاد آنها خروج آمریکا از توافق با ایران کره شمالی را نسبت به هرگونه مذاکره بدبین می کند.

اکنون کره شمالی و آمریکا برای بار چندم پای میز مذاکره می روند. در سال 1998 ( 1377) زمانی که آمریکا کره شمالی را به فعالیت های مخفیانه هسته ای متهم نمود،پیونگ یانگ تلاش کرد این معضل را با مذاکره و روابط دیپلماتیک رفع کند. بدین جهت به بازرسان آمریکایی اجازه داد تااز سایت مشکوک به فعالیت غیرقانونی هسته ای بازدید کنند که نهایتا در سال 2000 (1379) دولت آمریکا بیانیه ای صادر کرد که طی آن اعلام شده بود فعالیت غیرقانونی در سایت مورد نظر مشاهده نشده است. اما تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن جورج بوش پسر و محورت شرارت خواندن کره شمالی، موجب سردی روابط شد که تا کنون ادامه دارد.

حال باید منتظر ماند و دید که کره شمالی در این دور از گفت و گوها چگونه به درخواست های دونالد ترامپ پاسخ می دهد. آیا دیپلماسی مد نظر ترامپ به پیروزی خواهد رسید یا دیپلماسی مورد قبول جامعه جهانی؟


٢١:٢٣ - 1397/03/21    /    شماره : ٥١٩٨٠١    /    تعداد نمایش : ٦٤خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر