معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > مصاحبه خبرگزاري آندس اکوادور با سفير ايران


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه خبرگزاري آندس اکوادور با سفير ايران

 

سعادت آقاجاني، ​سفير ايران در اکوادور، ضمن پراهميت خواندن دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري ايران که روز جمعه برگزار مي شود و بيان اينکه انتظار انتخاب مجدد حسن روحاني را دارد، خاطرنشان ساخت که اتخاذ هرگونه سياست از سوي کشورش تاثيراتي در سطح منطقهاي و بين المللي خواهد داشت.

سفير ايران طي مصاحبه خود با خبرگزاري آندِس ابراز داشت ايران به عنوان يک قدرت منطقهاي هرگونه سياستي که در زمينه داخلي، اقتصادي يا خارجي اتخاذ نمايد در سطح ملي، منطقهاي و بينالمللي تاثير خواهد داشت.

وي با بيان اينکه نظام جمهوري در ايران با حدود 40 سال سابقه نسبتاً جوان است، گفت: در اين 40 سال، 40 انتخابات از جمله انتخابات رياست جمهوري، مجلس ملي، شوراي شهر و مجلس خبرگان (مسئول انتخاب رهبر معظم) برگزار نموده است.

سفير ايران با اشاره به اينکه انتخابات روز جمعه، نخستين انتخابات ايران بعد از امضاء توافق هسته​اي ايران و قدرتهاي جهاني با روي کار آمدن روحاني است، ابراز داشت: روحاني با در پيش گرفتن رويکردي ميانه در سياستهاي داخلي و خارجه خود، دستيابي به اين هدف را ممکن ساخته و به دليل برخوردار بودن از "مقبوليت در جامعه بين المللي"، فضايي آرام را رقم زده است.

وي افزود: توافق مذکور توسعه همکاريهاي اقتصادي کشورهاي جهان با ايران را ممکن ساخته و در سطح جهاني تاثيرگذار بودهاست.

سفير ايران يادآوري نمود: زماني که محمد خاتمي (به عنوان رئيس جمهور ايران) انتخاب شد، موضوع گفتگوي تمدنها را مطرح نمود و در برنامه سازمان ملل قرار گرفت؛ همين اتفاق چهار سال پيش در مورد رئيس جمهور روحاني، زماني که نياز به مبارزه کشورها براي دستيابي به جهاني بدون خشونت را مطرح نمود، نيز رخ داد.

آقاجاني، سفير ايران تصريح کرد که نامزدها از احزاب و جنبشهاي مختلف براي رسيدن به رياست جمهوري رقابت ميکنند که برخي از آنها طرح هايي براي پرداخت سوبسيد يا بٌنهاي اجتماعي را مد نظر دارند. اما طرحهاي پيشنهادي رئيس جمهور روحاني، به عنوان يکي از نامزدها، بر محور توسعه اقتصادي کشور و اصلاح ساختار اقتصادي استوار است.

چالشهاي دولت بعدي ايران

رئيس نمايندگي ديپلماتيک ايران در کيتو خاطرنشان نمود: اکوادور و ايران به عنوان دو کشور نفتي شرايط مشابهي دارند. هردو تقريباً نيمي از هزينه ها و مخارج خود را از درآمدهاي نفتي تامين ميکنند و از همين رو، بحران فعلي نفت، اقتصاد ايران را نيز به طور جدي تحت تاثير قرار دادهاست. دولت براي رهايي از وابستگي به درآمد نفتي، رويکرد اصلي خود را بر اصلاح ساختار اقتصادي، نظام بانکي و کاهش وابستگي به درآمد نفتي متمرکز ساخته است.

به گفته وي چهار سال پيش رشد اقتصادي ايران منفي 6% ، نرخ تورم 45% و شرايط اقتصادي ايران در حال رسيدن به نقطهاي بغرنج بود. اما در دوره فعلي تورم کنترل شده و رشد اقتصادي 4% تراز تجاري مثبت را ممکن ساخته و انتظار ميرود، طبق پيش بينيهاي صندوق بين المللي پول و سازمان ملل،  در سال 2017 اين ميزان به 6% برسد. در حال حاضر يکي از چالشهاي اصلي کشور کاهش نرخ بيکاري است و مستقل از اينکه چه کسي پيروز شود، يکي از چالشهاي رئيس جمهور چهار سال آينده خواهد بود.

توافق هسته اي، الگويي براي روابط خارجه در چهارسال آينده

سفير ايران در خصوص سياست خارجه ايران ابراز داشت: در صورتيکه رئيس جمهور روحاني مجدداً انتخاب شود، سياستهاي خارجه ما در چهار سال آينده نيز به مسير فعلي خود ادامه خواهد داد. به عقيده من توافق بدست آمده در موضوع هستهاي مي توانند الگو و مدلي براي سياست خارجه ما در چهار سال آينده باشد.

وي با بيان اينکه ايران با همسايگان غيرعرب خود رابطه بسيار خوبي را برقرار کرده ولي برخي از کشورهاي عربي سياستهاي ماجراجويانهاي را در پيش گرفتهاند، اطمينان داد که با اين وجود: رئيس جمهور روحاني به سياست خود مبني بر آرامسازي و تنشزدايي در منطقه ادامه خواهد داد. وي تصريح کرد: ما با همکاري روسيه و ترکيه در حال مبارزه با تروريسم در سوريه و عراق از طريق کمک به دولتهاي آنها هستيم و موفق شدهايم داعش را روز به روز عقبتر برانيم و شکستهاي بيشتري را به آنها وارد کردهايم.

از سوي ديگر، تبادلات اقتصادي و تجاري با همسايگان شمال، غرب و شرق پيشرفتهاي بسيار خوبي داشتهاست. در حال حاضر بخش عمده صادرات ايران به مقصد عراق، ترکيه، افغاستان و امارات متحده عربي انجام ميشود و در صادرات تنوع ايجاد شدهاست. از جمله محصولات صادراتي ايران ميتوان به محصولات پتروشيمي، مواد غذايي، سيمان، دارو و تجهيزات پزشکي، نفت و گاز طبيعي اشاره کرد. همه اينها از طريق ارتباط و تعامل سياسي و به کار گيري يک ديپلماسي کارآمد با کشورهاي همسايه به دست آمده است.

سفير ايران تاکيد نمود: ايران، علي رغم واقع شدن در منطقه اي پر تنش و مناقشه ، به لطف همبستگي ملّي و درک بالاي مردم از شرايط کشور و منطقه، يک کشور آرام . با امنيتي بسيار بالا است. متاسفانه در کشورهاي همسايه مانند عراق، افغانستان و سوريه به دليل دخالتهاي نابجاي آمريکا، افراطگرايي و تروريسم گسترش يافته​اند. حتي بسياري از مقامات آمريکايي نيز به اين موضوع اعتراف داشتهاند. کشور ما اين مشکلات را ندارد، چراکه از يک سو دخالت نظامي خارجي نداشتهايم و از طرف ديگر، ​ملت ايران بسيار متحد  بوده و اختلاف بين گروههاي مختلف مردم وجود ندارد.

با اين حال بايد گفت که ايران به دليل واقع شدن در اين حوزه جغرافيايي، همواره با تهديدات تروريستي مواجه بوده است. سفير ايران در اين خصوص ابراز داشت: سيستم امنيت ملي ايران در مقابله با اين تهديدات بسيار دقيق عمل کرده و توانسته است امنيت کشور را تضمين نمايد.

وي با بيان اينکه که اختلافات قومي و قبيلهاي ريشه اصلي افراط گرايي و تروريسم است، تاکيد نمود: الحمدلله در ايران از اين گونه مشکلات نداريم!

اکوادور و ایران فرش روابط خود را میبافند

سفیر ایران در اکوادور تاکيد کرد که نسبت به توسعه بیشتر روابط دوجانبه خوش بين است. روابط سیاسی بین دو ملت تقریبا  نیم قرن قدمت دارد و  از سال 1973 که سفارت ایران در کلمبیا وظيفه سفارت اکردیته اکوادور را بعهده گرفت، آغاز شده است. ولی روابط جدی تر و مستحکم تر بين ایران و اکوادور در 10 سال اخیر به وقوع پیوست.

 وي با بيان اينکه 10 سال از گشایش سفارت ایران در اکوادور می گذرد تایید کرد روابط سیاسی بین ایران و اکوادور در سطح بسیار خوبی قرار دارد و یادآور شد: دو دیدار مابین روسای جمهور و همچنین معاونين ریاست جمهوری دو کشور صورت گرفته و حتی لنین مورنو زمانی که در سمت معاون رئيس جمهور بود، دیداری از ایران داشت. علاوه بر آن  اسناد و توافقات همکاری امضاء شده و در سال 2016 مجلس ملی اکوادور توافق تجاری بین دو کشور را تصويب کرد که نتیجه آن گشایش دفتر تجاری سازمان توسعه صادرات و جذب سرمايه خارجي (پرواکوادور) در تهران به منظور  تقویت روابط تجاری بود.

وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه ایران در ماه سپتامبر گذشته به همراه یک هیات تجاری 100 نفره به اکوادور سفر کرد، افزود: من به عنوان سفیر ایران ماموریتی اقتصادی را در اکوادور دنبال ميکنم و تمام تلاشم را جهت دستیابی به نتیجهای مطلوب در این حوزه متمرکز خواهم کرد.

وي افزود: روابط اقتصادی و تجاری ایران و اکوادور روابطی نوپا است ولی رشد خوبی داشته است. اگر شما دادههای پرواکوادور را فقط در این شش ماهه آخر بررسی کنید، مي بينيد که رشدی بالغ بر 200 درصد در مبادلات تجاری بوجود آمده است.   

سفير ايران اطمينان داد: اگر بتوانیم این تجارت را به صورت خط مستقیم انجام دهیم، آن زمان خواهید دید که ارقام بزرگتر خواهد شد. رويکرد من بر این است که روابط تجاری دو کشور به روابطی مستقیم تبدیل شود.

وي پيوندهاي در حال شکل گيري بين دو ملت را به کار بافت يک فرش تشبيه کرد و گفت: برای بافت فرشی زیبا، داشتن صبر و يک برنامهريزي بلندمدت لازم است. بايد تمامي تار و پود را به شکلي صحيح به هم بافت تا بتوانيم يک رابطه اقتصادي و تجاري پايدار داشته باشيم. من مطمئنم که چنين چيزي دست يافتني است.

 

سفير ايران با بيان اينکه برای تبادلات آکادمیک نیز صحبت هایی شده است، خاطرنشان کرد چهار میلیون و دویست هزار جوان ایرانی در حال درس خواندن در دانشگاههاي ايران هستند و خیلی از اين دانشگاه در رنکینگ هزار دانشگاه برتر دنیا هستند.

در حال حاضر سفارت ایران در اکوادور اشاعه فرهنگ و هنر ایرانی در اکوادور را دنبال میکند. تعداد شهروندان ایرانی در اکوادور افزايش يافته و بسياري از آنها کسب و کاري براي خود را در اینجا راه انداختهاند. هنوز يک کار باقي مانده که بایستی انجام دهیم و آن این است که ملل ایران و اکوادور همدیگر را بیشتر بشناسند.

 

منبع: سايت خبرگزاري آندِس

لينک:

 

http://www.andes.info.ec/es/noticias/crecimiento-economico-prioridad-nuevo-gobierno-iran-embajador-ecuador.html


٢١:٣٧ - 1396/02/28    /    شماره : ٤٥٦٣٧٦    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر